
La cumpăraresiliciu metalicun cumpărător străin începe adesea cu o întrebare simplă: „Ce marcă ar trebui să aleg - 553, 441 sau 3303?” În practică, răspunsul depinde nu numai de conținutul de siliciu. Pentru a face alegerea corectă, este necesar să țineți cont de conținutul permisFe, Al și Ca, tehnologia de producție, utilizarea finală, dimensiunea piesei, cerințele de încărcare și, bineînțeles, bugetul de achiziție.
TimbreSiliciu Metal 553, 441 și 3303sunt printre specificațiile industriale cel mai des discutate. Denumirile lor sunt legate în primul rând de restricțiile privind principalele impurități. De exemplu, 553 înseamnă de obicei niveluri maxime de aproximativ 0,5% Fe, 0,5% Al și 0,3% Ca. Pentru 441, restricțiile devin mai stricte, în special pentru Ca, iar pentru 3303, cerințele pentru impurități sunt și mai mici.
Cu toate acestea, aceeași marcă poate avea mai multe variații în specificațiile comerciale de la diferiți producători. Prin urmare, cumpărătorul nu ar trebui să perceapă numărul mărcii ca un înlocuitor pentru o specificație chimică completă.
De ce este importantă calitatea siliciului metalic
Siliciul metalului este utilizat în mai multe lanțuri de producție complet diferite:
- aliaje de aluminiu;
- turnătorie;
- industria chimică;
- producerea de siliconi;
- metalurgie;
- materiale speciale care conțin siliciu.
Fiecare dintre aceste industrii are atitudini diferite față de impurități.
Pentru producția de masă de aluminiu, prețul optim cu o compoziție stabilă poate fi important. Pentru un proces chimic, chiar și o mică modificare a unui anumit element poate avea un impact mai mare.
Prin urmare, principiul de selecție este destul de simplu:
Nu ar trebui să cumpărați cel mai pur siliciu doar pentru că chimia lui este mai bună pe hârtie.
Este necesar să cumpărați marca care corespunde hărții tehnologice.
Silicon Metal 553: o opțiune practică pentru utilizare în masă
Siliciu Metal 553adesea considerat ca un brand industrial de bază.
Reper tipic:
| Indicator | Cerință orientativă |
|---|---|
| Si | Mai mare sau egal cu 98,5% |
| Fe | Mai mic sau egal cu 0,50% |
| Al | Mai mic sau egal cu 0,50% |
| Ca | Mai mic sau egal cu 0,30% |
Valorile exacte trebuie specificate în caietul de sarcini de livrare.
Principalul avantaj al 553 - este combinația dintre disponibilitate și compoziția chimică acceptabilă.
Pentru un cumpărător care consumă zeci sau sute de tone pe lună, acest lucru este de mare importanță. Chiar și o mică diferență de preț pe tonă cu un volum mare se transformă într-o cantitate semnificativă.
Unde se folosește 553?
Cele mai tipice direcții:
- producția de aliaje de aluminiu;
- turnătorie;
- procese metalurgice generale;
- procese individuale de dezoxidare;
- producția chimică, dacă specificația ei permite acest nivel de impurități.
Pentru aliajele de aluminiu, 553 este adesea o opțiune de pornire logică, cu excepția cazului în care producția are cerințe ridicate de Fe, Al și Ca.
Silicon Metal 441: când un material mai curat are cu adevărat sens
Siliciu metal 441Selectat de obicei atunci când 553 nu mai oferă nivelul necesar de control al impurităților.
Punct de referință tipic:
- Si aproximativ 99%;
- Fe Mai mic sau egal cu 0,4%;
- Al Mai mic sau egal cu 0,4%;
- Ca Mai mic sau egal cu 0,1%.
Specificația exactă variază în funcție de producător și contract.
Principala diferență dintre 441 și 553 - nu este pur și simplu conținutul mai mare de Si.
Cumpărătorul plătește de faptreducerea anumitor impurități.
Acest lucru este deosebit de important pentru producție, unde compoziția materiilor prime afectează direct caracteristicile aliajului final.
Când 441 poate fi mai profitabil decât 553
Dacă o instalație produce aliaje de aluminiu mai exigente și controlul Fe și Ca este important, utilizarea 441 poate reduce riscurile de producție.
Este important să înțelegeți diferența dintre:
pret de achizitie ieftin
Şi
costul minim al produsului final.
Dacă materiile prime de calitate superioară reduc numărul de defecte sau stabilizează compoziția aliajului, prețul de achiziție mai mare al acestuia poate fi justificat din punct de vedere economic.
Silicon Metal 3303: Control mai strict al impurităților
Siliciu metal 3303se referă la clase industriale mai curate.
Reper comun:
- Si Mai mare sau egal cu 99,3%;
- Fe Mai mic sau egal cu 0,3%;
- Al Mai mic sau egal cu 0,3%;
- Ca Mai mic sau egal cu 0,03%.
Aceste valori se găsesc în specificațiile comerciale, dar parametrii finali trebuie întotdeauna confirmați cu furnizorul individual.
Diferența de calciu este deosebit de vizibilă.
U 553:
Ca mai mic sau egal cu 0,30%
U 3303:
Ca Mai mic sau egal cu 0,03%
Adică conținutul maxim admis de Ca diferă de zece ori.
De aceea este greșit să comparăm prețul de 553 și 3303 doar după conținutul de Si.
Comparație a trei mărci
| Parametru | 553 | 441 | 3303 |
|---|---|---|---|
| Si | Mai mare sau egal cu 98,5% | aproximativ Mai mare sau egal cu 99% | Mai mare sau egal cu 99,3% |
| Fe | Mai mic sau egal cu 0,50% | Mai mic sau egal cu 0,40% | Mai mic sau egal cu 0,30% |
| Al | Mai mic sau egal cu 0,50% | Mai mic sau egal cu 0,40% | Mai mic sau egal cu 0,30% |
| Ca | Mai mic sau egal cu 0,30% | Mai mic sau egal cu 0,10% | Mai mic sau egal cu 0,03% |
| Poziționare | standard | calitate crescută | control strict al impurităților |
| Abordare tipică | aplicație preț/masă | echilibru pret/calitate | calitate/aplicație specializată |
Acest tabel este un ghid și nu un înlocuitor pentru specificația contractului.
De ce 3303 are de obicei o majorare de preț
Preţsiliciu metalic 3303se formează nu numai datorită -Si mai mare.
Producătorul are nevoie de:
- utilizați materii prime adecvate;
- controlează procesul tehnologic;
- reduce pătrunderea impurităților nedorite;
- sortarea produselor;
- controlați fiecare lot.
În plus, piața pentru calități înalte este de obicei mai îngustă decât piața pentru calități metalurgice standard.
De aici aparepremiu de calitate.
Materialele din industria istorică notează, de asemenea, că mărcile de calitate superioară necesită o producție mai complexă și pot impune un preț mai mare din cauza -aprovizionării limitate.
Cum să alegi o marcă pentru producția de aluminiu
Pentru o fabrică de aluminiu, alegerea poate începe cu trei întrebări.
Întrebarea 1. Care este compoziția aliajului final?
Dacă cerințele sunt standard, 553 poate fi suficient.
Întrebarea 2: Cât de critici sunt Fe și Ca?
Dacă este necesar un control mai strict, 441 merită luat în considerare.
Întrebarea 3. Există restricții speciale privind impuritățile?
Dacă da, 3303 sau o altă marcă de curățare poate fi mai potrivită.
Dar alegerea finală ar trebui făcută de tehnologul sau inginerul întreprinderii, și nu doar de departamentul de achiziții.
De ce este important ca cumpărătorul să analizeze nu numai compoziția medie
Să presupunem că furnizorul oferă următoarele informații:
Si Mai mare sau egal cu 99,0%
La prima vedere este suficient.
Dar două jocuri pot arăta complet diferit-diferit:
Lotul A:
- Si 99,10%
- Fe 0,25%
- Al 0,20%
- Ca 0,08%
Lotul B:
- Si 99,10%
- Fe 0,38%
- Al 0,38%
- Ca 0,20%
Conținutul total de Si este aproape același.
Dar comportamentul tehnologic al materiilor prime poate varia.
Acesta este motivul pentru care achiziționarea profesională ia în considerarecompoziție chimică completă, și nu doar Si%.
Mărimea pieselor este, de asemenea, parte din specificație
Chiar dacă compoziția chimică este exactă, dimensionarea incorectă poate cauza probleme în producție.
Opțiuni comune:
- 10–30 mm;
- 10–50 mm;
- 10–100 mm;
- 50–100 mm;
- granule;
- fracție mică.
Mărimea specifică este selectată ținând cont de echipamentul de încărcare.
Unii furnizori oferă și dimensionări personalizate.
Ce se întâmplă cu fracția mică
În timpul transportului și manipulării, piesele mari pot fi parțial distruse.
Prin urmare, este util ca cumpărătorul să fie de acord în prealabil:
amenzi procentuale acceptabile/subdimensionare.
Dacă acest indicator nu este stabilit, părțile pot -să aibă o înțelegere diferită a calității livrării.
Acest lucru este deosebit de important pentru un cumpărător industrial mare.
Cum se compară prețul de 553 și 441
Există patru indicatori de luat în considerare:
- Preț pe tonă
- compoziţia chimică reală
- fleac admisibil
- termene de livrare.
Doar pentru că 441 este cu 15-30 USD/MT mai scump nu înseamnă că este mai puțin profitabil.
Trebuie evaluat dacă compoziția sa mai pură oferă un beneficiu real produsului final.
Exemplu practic de achiziție
Compania cumpara:
100 MT Silicon Metal 553
Preţ:
X USD/MT
După o lună furnizorul oferă:
Siliciu metal 441
cu un bonus.
Înainte de a lua o decizie, cumpărătorul ar trebui să întrebe departamentul de producție:
Este posibil din punct de vedere tehnologic să utilizați 441?
Dacă răspunsul este da, atunci efectul economic este comparat.
Dacă răspunsul este nu, o marcă mai scumpă nu are sens.
Acesta este un exemplu simplu de ceachiziţionarea de materii prime metalurgice trebuie să fie legată de tehnologia de producţie.
Cum să solicitați o cotație la 553, 441 sau 3303
O interogare bună ar trebui să arate cam așa:
Produs:Siliciu Metal
Nota:441
Si:Mai mare sau egal cu 99,0%
Fe:Mai mic sau egal cu 0,4%
Al:Mai mic sau egal cu 0,4%
Ca:Mai mic sau egal cu 0,1%
Dimensiune:10–100 mm
Cantitate:100MT
Ambalare:1 MT Big Bag
Termen comercial:CIF
Destinaţie:[Port]
Documente necesare:COA + Lista de ambalare
Cu cât cererea de cerere este mai precisă, cu atât este mai puțin probabil să primiți propuneri disparate.
Cum se evaluează un furnizor
Nu ar trebui să alegeți un furnizor doar pe baza primei oferte.
Se recomandă evaluarea:
Calitate
Există un COA pentru fiecare lot?
Stabilitate
Compoziția diferitelor partide diferă?
Capacitatea de producție
Poate planta să producă volumul necesar?
Pachet
Este potrivit pentru transport maritim?
Timpul de livrare
Este în conformitate cu planul de producție?
Comunicare
Cât de repede răspunde furnizorul la întrebările tehnice?
Documente
Poate oferi un pachet complet de export?
Concluzie
553, 441 și 3303 nu pot fi considerate doar trei variante ale aceluiași produs cu prețuri diferite.
Acestea sunt diferite niveluri de control al impurităților și diferite poziții comerciale.
Dacă factorul principal este costul și aplicația standard -553este adesea un punct de plecare rezonabil.
Dacă este necesar un control mai strict, - merită luat în considerare441.
Dacă procesul este sensibil la impurități și sunt necesare materii prime mai pure -3303poate fi justificată.
Principiul principal al achizițiilor industriale:
stabiliți mai întâi cerințele tehnice, apoi selectați marca și abia apoi comparați prețul.
FAQ
1. Ce înseamnă 553 în siliciu metalic?
De obicei, 553 înseamnă niveluri maxime de Fe în jur de 0,5%, Al în jur de 0,5% și Ca în jur de 0,3%.
2. Prin ce diferă 441 de 553?
441 are în general limite mai stricte pentru Fe, Al și în special Ca.
3. Prin ce diferă 3303 de 441?
3303 are în general niveluri acceptabile chiar mai mici de impurități majore.
4. Ce marca este mai ieftina?
De cele mai multe ori, standardul 553 are un cost mai mic, dar prețul real depinde de piață și de oferta specifică.
5. Pot folosi 553 în loc de 441?
Doar dacă acest lucru este permis de specificația tehnologică a produsului final.
6. Pot folosi 441 în loc de 553?
Un material mai pur din punct de vedere tehnic poate fi potrivit, dar fezabilitatea sa economică depinde de producție.
7. De ce este 3303 mai scump?
Datorită-datorită unui control mai strict al impurităților, cerințelor de producție și sortare.
8. Ce este mai important - Si sau Fe/Al/Ca?
Depinde de aplicație. În procesele sensibile, impuritățile pot fi la fel de importante ca nivelul general de Si.
9. Cum se verifică calitatea?
Solicitați COA și comparați valorile reale cu specificațiile contractului.
10. Ce dimensiune a pieselor este cea mai bună?
Depinde de echipament și metoda de încărcare.
11. Care dimensiune este cel mai des folosită?
În comerțul de export există 10–50 și 10–100 mm, dar dimensiunea trebuie convenită în prealabil.
12. Pot comanda o dimensiune personalizată?
La mulți furnizori acest lucru este posibil cu cantitatea de comandă adecvată.
13. Trebuie să indice dimensiunea în contract?
Da.
14. Este necesar să se verifice fracția fină?
Da, mai ales cu volume mari.
15. Ce calitate ar trebui să aleg pentru aliajul de aluminiu?
Merită să începem cu specificația tehnologică a aliajului final, apoi să comparăm 553, 441 și, dacă este necesar, note mai pure.


