Referință de cotație pentru sârmă de zinc: opt pârghii de preț și un RFQ pe care îl puteți trimite astăzi
Actualizat 9 septembrie 2026 · 10 minute de citire · Referință LME: numerar 4.157 USD/t, 7 septembrie 2026
Răspuns scurt
Cele mai multesârmă de zinccitatele nu sunt comparabile deoarece nu citează aceeași bază. În septembrie 2026, diferența dintre numerarul LME și contractul de trei-luni este182 USD pe tonă, așa că un furnizor care cotează peste contractul forward pare cu 182 USD mai ieftin în timp ce cumpără același lingou. Clasate în funcție de impact, pârghiile sunt: baza de preț, prima de conversie, diametrul, puritatea sau aliajul, formatul pachetului, dimensiunea comenzii, condițiile de plată, Incoterm. Trimiteți șablonul RFQ mai jos și numerele devin comparabile.
- Cea mai mare pârghie:Baza de preț LME, până la 182 USD/t chiar acum
- Pârghia cea mai negociabilă:prima de conversie, de obicei 300–600 USD/t
- Pârghia cea mai trecută cu vederea:termene de plată- 30 zile valorează aproximativ 30 USD/tonă
- Trimite treisprezece câmpuri, nu trei. Șablonul este mai jos.
Copiați acest RFQ
Totul însârmă de zincpiața este negociabilă, cu excepția metalului, deci scopul unui RFQ este de a forța fiecare furnizor pe aceeași bază. Lipiți acest lucru, ștergeți ceea ce nu se aplică și trimiteți-l la trei furnizori în loc de unul singur.
PRODUCT : Thermal spray zinc wire to ASTM B833-20
BASE : Special high grade zinc, Z13001 / High grade, Z15001 (delete one)
DIA : ____ mm tolerance +/- ____ mm
CHEM : Zn >= ____ % Cd<= ____ Pb <= ____ Fe <= ____ Cu <= ____
total non-zinc <= ____ %
MECH : tensile ____ MPa elongation ____ % (state if required)
PACK : spool / coil / drum net weight ____ kg (state per pack)
FEED : continuous length per pack required? yes / no
splices or welds permitted? yes / no
QTY : ____ kg (____ tonnes) delivery: ____ (schedule if split)
PRICE : basis = LME zinc [cash / 3-month / monthly average]
premium = USD ____ /t over that basis
quote valid until ____ (ask for 5 working days, not 30)
TERMS : Incoterm 2020 ____ named port/place ____
payment ____ (CAD / T/T 30 days / L/C at sight)
DOCS : mill test certificate with heat number, packing list,
certificate of origin (delete as required)
SAMPLE : pre-shipment sample required? yes / no
OTHER : ____
Cele trei linii care lucrează cel mai mult suntBaza PRET, hranaşiCHEM. Fără o bază nu poți compara cotațiile. Fără o cerință de alimentare, vi se poate furniza un fir care îndeplinește chimia și încă vă blochează arma. Fără limite chimice individuale, vi se poate furniza 99,99 la sută zinc, restul de 0,01 la sută fiind plumb și cadmiu, care este exact ceea ce standardul există pentru a limita.
Opt pârghii de preț, clasate
Clasat după cât de mult mută de fapt o cotație din septembrie 2026 la o comandă de 20 de tone. Încrederea este a noastră:ridicatînseamnă că rezultă din datele publicate,mediuînseamnă că este o experiență comercială,scăzutînseamnă că variază prea mult în funcție de furnizor pentru a se generaliza.
| # | Pârghie | Impact tipic | Încredere | Cine o controlează |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Baza de preț LME- numerar față de trei-luni față de media lunară | până la 182 USD/t | Ridicat | Cumpărător, întrebând |
| 2 | Conversie premium - desen, spooling, ambalare, marjă | 300–600 USD/t | Mediu | Negociat |
| 3 | Sârma fină cu diametrul - costă mai mult de desenat decât grosier | 50–250 USD/t | Mediu | Cumpărător, după specificație |
| 4 | Puritate sau aliaj - 99.995% Zn vs 99,95% vs 85/15 Zn-Al | 0–400 USD/tonă | Mediu | Cumpărător, după specificație |
| 5 | Format pachet - 15–bobină de 18 kg față de bobină de 25 kg față de tambur de 250 kg | 30–120 USD/tonă | Mediu | Cumpărător, după specificație |
| 6 | Dimensiunea comenzii - niveluri publicate scade la 3, 10 și 25 t | 50–150 USD/tonă | Ridicat | Cumpărător, după volum |
| 7 | Condiții de plată - CAD vs 30 de zile vs L/C la vedere | aproximativ 12–30 USD/t | Ridicat | Cumpărător, după termeni |
| 8 | Incoterm și transport de marfă - FOB vs CIF, port la alegere | 3-10% din valoare | Ridicat | Partajat |
Observați ce estenupe listă: prețul zincului LME în sine. Este 91 la sută din factura dvs. și niciuna dintre părți nu o poate influența, motiv pentru care a petrece o oră negociând-o este o risipă și a petrece o oră pe pârghiile 1, 2 și 5 nu este.
Trei structuri de prețuri și cine poartă riscul
Ce face fiecare structură
- Preț fix, valabil N zile.Furnizorul poartă riscul de metal pentru fereastra de valabilitate și prețurile care riscă în număr. Curat, auditabil și căptușit.
- Baza LME plus premium.Ai un risc de metal și plătești o primă stabilită. Transparentă, comparabilă între furnizori și structura la care am fi utilizat implicit.
- Medie lunară plus primă.Volatilitatea este netezită pe parcursul lunii. Cel mai bun pentru programe continue; cel mai rău dacă trebuie să cronometrați o achiziție.
La ce să fii atent
- O cotație fixă valabilă 30 de zile este o opțiune pe care ați scris-o gratuit. Pentru o mutare anuală de 20%, cereți 5 zile.
- LME-conectat funcționează numai dacăbaza este numită. „LME plus premium” fără bază nu este o cotație.
- Media lunară ascundecronometrare intra-lună. Numiți care medie: decontarea medie lunară oficială a LME sau media zilnică a numerarului.
- În backwardation, numerarul-conectat estemai scump decât 3M-conectateastăzi. Asta nu este o reducere, este o altă promisiune.
Cât costă de fapt termenii de plată de 30 de zile, pe tonă
Comanda 20 tx 4.557 USD /t=91.140 USD Costul capitalului 8 % pe an30 zile 91.140 x 0,08 x 30/365 =599 USD/tona 599 / 20 t=30 USD/t=30 USD/tAstfel, o ofertă de 30 USD/ofertă de 4 zi de 587 USD aveți aceeași afacere ca 4.557 USD/t numerar împotriva documentelor. Comparați pe o bază comună, nu pe titlu.
Aceeași aritmetică se aplică acreditivelor. Un L/C implică taxe bancare și costuri administrative pe care un transfer telegrafic nu le atrage, de obicei, aterizat în regiunea de câteva sute de dolari plus un procent mic din valoarea facturii pe un transport de această dimensiune - numiți-o12 - 20 USD pe tonăpe exemplul de mai sus. O oferim mai degrabă o estimare decât o cotație, deoarece prețurile bancare sunt negociabile ale dvs., nu ale noastre.
Citirea unui citat: cele cinci lucruri care ar trebui să te îngrijoreze
-
✔Nu este specificată o bază de preț.Dacă cotația nu spune numerar, medie pe trei-luni sau lunară, nu este o cotație, este o poziție de deschidere.
-
✔Chimie dată ca un singur număr de puritate. „99,99% zinc” nu spune nimic despre cadmiu, plumb, fier sau cupru, care este exact ceea ce constrânge ASTM B833.
-
✔Valabilitate de trei-zile.Solicitați cinci zile lucrătoare și vedeți dacă numărul se mișcă. Dacă nu, valabilitatea nu i-a costat nimic.
-
✔Fără format de pachet sau greutate netă. Împachetarea pachetelor de 15 kg și ambalarea în tambur-250 kg nu reprezintă același cost, iar o cotație care o omite va fi renegociată ulterior.
-
✔Certificat de fabrică nu face referire la standard. Solicitați certificatul pentru a cita ASTM B833-20 și numărul de căldură.
Ceea ce nu vom pune într-un citat
Nu vom cita o cifră a taxei la pământ. Tratamentul tarifar subHS 7904.00pentru bare de zinc, tije, profile și sârmă modificări în funcție de țara de destinație și de an, iar tarifele s-au mișcat suficient de repede în ambele direcții încât orice număr pe care îl tipărim aici ar fi greșit înainte de a-l citi. Solicitați brokerului dvs. rata curentă în raport cu propria dvs. clasificare.
De asemenea, nu vom cita un număr de marfă fără un port, o greutate și o dată. Tarifele pentru containere pe această bandă s-au mutat suficient în 2026 încât o cifră de marfă în picioare este ficțiune.
FAQ
Ce ar trebui să includă un RFQ de sârmă de zinc?
Treisprezece domenii: specificația de guvernare (ASTM B833-20), denumirea metalului de bază (Z13001 sau Z15001), diametrul și toleranța, limitele chimice, inclusiv total non-zinc, proprietățile mecanice, formatul pachetului și greutatea netă, cerințele de continuitate și îmbinări, cantitatea și programul de livrare,Baza de preț LMEși data la care este încheiat, Incoterm și portul, termenii de plată, documentele necesare și dacă este nevoie de un eșantion înainte de expediere.{0}} Omiterea bazei de preț este cea mai scumpă omisiune.
De ce variază atât de mult ofertele de sârmă de zinc de la diferiți furnizori?
De obicei, pentru că nu citează același lucru. Cea mai mare cauză unică este baza de prețuri LME: numerarul, media pe trei-luni și lunară au fost de până la 182 USD pe tonă, la 7 septembrie 2026. A doua este prima de conversie, care variază cu un factor de doi pentru specificații identice. Al treilea este formatul de pachet, deoarece bobinarea pachetelor mici costă bani reali, ceea ce nu costă ambalarea tamburului.
Ar trebui să cer un preț fix sau un preț asociat-LME?
S-a rezolvat pentru achiziții mici, urgente, unice-la care aveți nevoie de un număr pentru costul unui loc de muncă astăzi. LME-conectat pentru orice se repetă, deoarece o primă declarată pe o bază numită vă permite să comparați furnizorii și să auditați componenta metalică. Media lunară pentru programele continue în care doriți ca volatilitatea să fie netezită, mai degrabă decât cronometrată. Fiecare structură decide pur și simplu cine poartă riscul metalic.
Care este o primă de conversie rezonabilă pentru sârmă de zinc?
În experienţa noastră între300 USD și 600 USD pe tonăpeste prețul zincului LME, în funcție de diametru și format de pachet. Sârma fină și bobinele mici se află în vârful acestei game, deoarece tragerea și bobinarea costă mai mult; sârmă grosieră în tobe se află în partea de jos. Aceasta este o judecată comercială, nu o evaluare publicată - tratați-o mai degrabă ca o deschidere a negocierilor decât ca un etalon.
Cum afectează condițiile de plată prețul sârmei de zinc?
Prin costul banilor. La o comandă de 20 de tone la 4.557 USD pe tonă factura este91.140 USD. La un cost anual al capitalului de 8%, termenii de 30 de zile costă aproximativ599 USD, care este30 USD pe tonă. De aceea, termenele de 30 de zile au de obicei un preț unitar mai mare decât numerarul contra documentelor: diferența este finanțare, nu marjă.
Ce documente ar trebui să solicit cu un transport de sârmă de zinc?
A certificat de testare la moaracare arată numărul de căldură și analiza chimică reală în raport cu limitele specificate, o listă de ambalare cu greutățile nete și brute și numărul de pachete și un certificat de origine, dacă procedura dvs. vamală o impune. Cereți ca certificatul să citeze numărul specificației și revizuirea - un certificat care spune doar că 99,99% zinc nu vă spune nimic despre cadmiu, plumb, fier sau cupru.
Restul acestei serii de sârmă de zinc
- Tendința prețurilor sârmei de zinc: septembrie 2026- baza LME pe care este cotată prima dvs., lună de lună
- Perspectiva pieței sârmelor de zinc în 2026- dacă să remedieze sau să plutească și trei declanșatoare care merită urmărite
- Aplicații de sârmă de zinc- de ce diametru și puritate are nevoie de fapt de munca dvs
- Specificații de ambalare a sârmei de zinc- unde formatul de pachet se află printre cele opt pârghii de preț
- Depozitare și depozitare sârmă de zinc- unde termenii de stocare și de plată se află printre cele opt pârghii de preț
Legat pe acest site
- Sârmă de zinc de înaltă puritate- pagina produsului, cu notele pe care le stocăm efectiv
- Specificații, clase și selecție ale sârmei de zinc
Trimiteți-ne cererea de cerere de mai sus -, noi vom completa jumătatea noastră
Lipiți șablonul în formularul cu diametrul, formatul pachetului și tonaj. Veți primi înapoi o primă pentru o bază LME numită, o dată de valabilitate și un răspuns clar dacă momentul sau alegerea pachetului vă costă bani.
-
✔Cotații cu prețuri pe o bază LME numită, premium menționată separat
-
✔Valabilitate cinci zile lucrătoare, nu treizeci
-
✔Certificat de fabrică care citează ASTM B833 cu număr de căldură
-
✔Vom semnala o specificație care este prea-strânsă pentru lucrare
Dacă ne comparați cu alt furnizor, trimiteți-ne oferta cu numele furnizorului eliminat. Vă vom spune sincer unde este diferența.
Surse și lacune cunoscute
Domeniul de aplicare ASTM B833-20 și denumirile Z13001 / Z15001: ASTM International. Cash de zinc LME 4.157 USD/t și 3.975 USD/t pe 7 septembrie 2026: seria Westmetall LME Zn. Limitele chimice ale sârmei de zinc și formatele de pachet (bobină de 15–18 kg, bobină de 25 kg, tambur de 50–250 kg), rezistență la tracțiune 115 ± 10 MPa, alungire 45 ± 5%: mai multe listări de produse ale furnizorilor chinezi. Clasificare HS 7904.00 pentru bare, tije, profile și sârmă de zinc: Cod HS Atlas și HS Mate.
Derivat pe această pagină:costul de 599 USD și 30 USD/t pentru termene de 30-zi de la un cost anual de capital de 8% pe o factură de 91.140 USD - intrări afișate, reluate cu propriul cost de capital. Clasamentul pârghiei și intervalele de impact sunt aprecierea noastră comercială ordonată după impactul observat, nu un studiu de sensibilitate publicat.
Lacune pe care nu le-am documentat:În mod deliberat, nu am citat taxe sub HS 7904.00 sau tarife de transport, deoarece ambele se modifică în funcție de destinație și lună și orice tipărim ar fi învechit. Estimarea costului L/C de 12–20 USD pe tonă este o aproximare, nu o cotație bancară. Banda premium de conversie de 300–600 USD/t se bazează pe experiență-și nu implică nicio verificare independentă - dacă un furnizor citează în afara acesteia, adică informații, nu o eroare.

